DLY-125W1 Portable Metalworking Band Saw Machine
  • 12 months
    warranty
  • Warehouse
  • Technical
    support
Model DLY-125W1
Power 680W
Voltage 110V/220V
Frequency 50Hz/60Hz
Blade Size 13×0.65×1332mm
Blade Speed 1~1.9m/s
90º
Max Cutting Capacity@90º
Round Pipe ø125mm
Solid Round Steel ø50mm
Square Pipe 150×125mm
45º
Max Cutting Capacity@45º
Round Pipe ø55mm
Solid Round Steel ø50mm
Square Pipe 50×80mm
N.W/G.W 16/20kg
Machine Size 60×27×35cm
Machine Packing Size 68×34×45cm
2020-foot Cabinet Loading 250sets
4040-foot Cabinet Loading 500sets
Certificate CE Yes
EMC Yes
Features
Straight cut with 125 mm round capacity. And vise adjustment to 45 degree angle cut with 55 mm round capacity
Accepts standard 13 x 0.65 x 1332 mm blades.
Angle changes by swivel vise
Weighs just 20 kg, so you can transport it to project sites.
this metal band saw with a 1-year parts warranty.
We keep most replacement parts in stock for fast deliveries.
Related Products
TV-350 Cut Off Saw
Cutting Capacity
Circular @90° : 120mm
Rectangular @90° : 80x120 mm
Support 45° Angle Cutting
BS-150 Portable Bandsaw
Cutting Capacity
Circular @ 90° :150mm
Rectangular @ 90° :150x140 mm
Support 45°/60° Angle Cutting
BS-85 Portable Bandsaw
Circular @90° : 85mm
Rectangular @90° : 85x105mm
Support 45° Angle Cutting
BS-100 Portable Bandsaw
Circular @90° : 100mm
Rectangular @90° :100x150mm